20 užitečných nástrojů pro překladatele

Překladatelé a překladatelské agentury používají při práci mnoho aplikací. Pojďme se podívat na ty nejrozšířenější.


CAT nástroje

CAT je zkratka z anglického „computer-aided translation“. CAT nástroje, jak už anglický název napovídá, v první řadě pomáhají překladateli při překladu tak, že automaticky překládají opakované výrazy a ukládají je do paměti pro příští použití. Umí toho však mnohem více, o tom ale jindy.

Trados (http://www.trados.com/)

Nejznámější překladatelský CAT nástroj. Díky mnohaletému vývoji se řadí mezi komplexní nástroje, který nechybí ve sbírce téměř žádného zkušeného překladatele. Trados neumožňuje práci v bezplatném režimu.

Memsource (http://www.memsource.com)

Nabízí obdobné funkce jako známější „kolega“ Trados, kterému pomalu šlape na paty. Mezi jeho přednosti patří nižší pořizovací cena pro překladatelské agentury a bezplatná verze pro překladatele.

OmegaT (http://www.omegat.org/cz/omegat.html)

Volně dostupný (bezplatný) překladatelský nástroj. V České republice se s ním příliš nesetkáváme, protože bohužel nepatří mezi tak komplexní pomůcku, jakou jsou dva předchozí zástupci v tomto oboru.

Další CAT nástroje

Mezi CAT nástroji zuří konkurenční boj jako v jakékoliv jiné oblasti. Proto vás asi nepřekvapí, že jich je opravdu mnoho a zde je několik z nich.

Déjà Vu (http://www.atril.com/)

MemoQ (https://www.memoq.com/)


Převody z PDF do Wordu

Téměř 50 % dokumentů se k překladatelským agenturám a překladatelům dostává ve formě needitovatelných PDF. K převodu do přeložitelné podoby slouží především tyto 2 nástroje:

Adobe Acrobat Pro (https://acrobat.adobe.com/cz/cs/products/acrobat-pro.html)

Adobe Acrobat, to není jen čtení PDF. Každý překladatel ocení hlavně možnost kvalitních převodů z PDF do DOC a také možnou úpravu nebo překlad přímo v PDF.

ABBYY FineReader (http://www.abbyy.cz/)

Dříve velice často používaný, s nástupem Adobe Acrobat již však téměř nepotřebný nástroj na převod dokumentů. Adobě Acrobat to prostě umí lépe a levněji.

Další převaděče

V poslední době se vyrojilo mnoho online aplikací, které umožňují převody bez nutnosti nákupu specializovaných software. Některé zástupce najdete níže:

langeone (https://langeo.cz/langeone/)

pdftoword.com (https://www.pdftoword.com/)

pdfonline.com (http://www.pdfonline.com/pdf-to-word-converter/)


Onlinepřekladače

Ano. I profesionální překladetelé s nimi pracují. Ne však tím způsobem, že by dokument k překladu prohnali překladačem a odeslali klientovi. Jedná se spíš o prověření daného termínu třeba z vod odborné terminologie.

Google translator (https://translate.google.cz/)

Kdo jiný by mohl mít ten nejuniverzálnější překladač než gigant Google. I když se výsledkům jeho práce často můžeme zasmát, jedná se o neocenitelného pomocníka každého překladatele.

bing (https://www.bing.com/translator/)

Překladač ze stáje Microsoftu, který je motorem mnoha dalších online překladačů, na které na internetu narazíte. Výsledky bingu jsou na podobné úrovni jako překlady z Google translatoru.

Další překladače

Bezpočet služeb najdete i na poli překladačů a online překladačů. I když v minulosti většina online překladačů fungovala na otevřeném systému Google translator, nyní běží téměř všechny na překladači bing.

online překladač (http://onlineprekladac.eu/)

překladač.net (http://prekladac.net/)

překladač.cz (https://www.prekladac.cz/)


Úschovny a transfery souborů

Protože soubory určené k překladům mají často i desítky megabitů, je třeba k jejich transferu použít externí aplikace. Překladatelé a překladatelské agentury nejvíce používají tyto:

uloz.to (http://uloz.to/)

Stálice českého internetu, kde kromě nepřeberného množství jiných dokumentů najdete i ty z překladatelské branže. Ještě štěstí, že jde zaheslovat možnost stáhnutí v případě citlivých souborů. Další a hlavní výhodou je především to, že uloz.to funguje zdarma.

uschovna.cz (http://uschovna.cz/)

Při posílání objemných dokumentů je lepší použít Úschovnu než uloz.to. Důvod je jednoduchý. K souborům se dostanou jen adresáti, kterým je dokument určený. Nevýhodou úschovny je zpoplatnění některých služeb.

WeTransfer (https://www.wetransfer.com/)

Celosvětově oblíbená aplikace na posílání velkých souborů. Při velikosti do 2 GB je využití zcela zdarma. Pokud tedy umíte anglicky, vaše pozornost by se měla ubírat právě tímto směrem.

Další možnosti posílání velkých souborů

Protože možnost posílat velké soubory patří mezi základní potřeby na internetu, je podobných služeb nepřeberné množství.

Langeo úschovna (https://www.langeo.cz/uschovna/)

Letecká pošta (http://www.leteckaposta.cz/)

Dropbox (https://www.dropbox.com/)