Jak se stát korektorem?

Internet se v posledních letech stal médiem, které oslovuje miliardy lidí po celém světě. Denně se tak na internetu objeví tisíce nových článků a příspěvků. A to v době, kdy je na obsah kladen velký důraz, znamená vysokou poptávku nejen po jeho tvůrcích. Uplatnění najde i kvalitní korektor.

Pokud se chcete stát dobrým korektorem, pak jsme si pro vás připravili souhrnný článek. Ukážeme vám, jaká vlastně bude náplň vaší práce, kolik si můžete vydělat, jaké budete mít uplatnění a jaké schopnosti budete potřebovat.

Obsah článku:

Co korektor dělá?

Co vlastně korektor dělá?

Jak už název napovídá, korektor samotný text nepíše. Zodpovídá ale za jeho správnost. Ve většině případů kontroluje jen gramatiku, formátování a správnou volbu slov. Pokud ale budete chtít posunout svoji práci na novou úroveň, můžete nabízet i další služby.

Někteří korektoři se totiž postarají i o ověření informací uvedených v článku a zajistí, aby byl text napsán podle právních předpisů. Populární je také copy editing. „Copy editor“ bude zodpovídat nejen gramatickou správnost, ale také za vylepšení čitelnosti textu z pohledu čtenáře i vyhledávače.

Korektor je zkrátka poslední zastávkou před zveřejněním textu. Kvalitní korektor zajistí, že výsledek bude bez gramatických i faktických chyb. Využít ho můžete například:

  • před vydáním knihy,

  • ke kontrole článků před zveřejněním na webu nebo v tištěném periodiku,

  • ověření faktů v odborných textech,

  • vylepšení textu a ověření správnosti gramatiky na vašich webových stránkách…

Plat korektora.

Kolik si můžete jako korektor vydělat?

Jak jsme psali na začátku, poptávka po tvorbě obsahu je v dnešní době obrovská. Není se čemu divit, když na internetu najdete více než 5,5 miliard webových stránek. Každým dnem navíc vznikají nové a nové firmy, které potřebují nejen tvůrce obsahu, ale i korektory.

Vy, jakožto korektor, můžete zajistit správnost textu nejen po gramatické stránce. Uplatnění tedy najdete nejen na internetu, ale i v tištěných magazínech. Když toto všechno zvládnete, jaký můžete očekávat plat?

Podívejme se nejprve do České republiky. Podle webu platy.cz se odměna pohybuje v rozmezí 14 462 Kč a sahá až na 39 602 Kč. Pokud ale zvolíte práci na živnostenský list a budete mít trhu co nabídnout, pak se odměna může vyšplhat i do vyšších částek.

Jestliže se nebojíte učení cizích jazyků, pak výše zmiňovanou částku můžete překročit i několikanásobně. Jako korektor anglických textů si můžete vydělat i více než 20 – 30 dolarů za hodinu. U juniorských pozic jsou odměny nižší, ale také poměrně zajímavé. Průměrná odměna podle webu glassdoor.com pak činí více než 44,5 tisíc dolarů ročně.

V českém rybníčku je poměrně oblíbené odměňování za normostranu (1 800 znaků), platit si ale můžete nechat i za slovo. Záleží na vás, jaký způsob vyberete. Mějte ale na paměti, že se zvyšujícími se zkušenostmi vzroste i vaše rychlost. Místo původních tří tisíc slov za hodinu tak budete schopní opravit i dvojnásobek. A to znamená i vyšší odměnu.

Co musí korektor umět?

Jaké schopnosti budete potřebovat?

Korektorem se nestanete ze dne na den. Nestačí si říct, že chcete opravovat texty a ihned se vrhnout na tuto kariérní dráhu. V tomto bloku pro vás tedy máme čtyři základní schopnosti, které pro práci korektora budete nezbytně potřebovat.

Oko pro detail

Co ostatní nevidí, to korektor zachytí. Při práci korektora je totiž důležité, abyste dokázali najít každou nepřesnost. Pokud vám tedy neunikne žádná gramatická chyba v příspěvku na sociálních sítích nebo kdekoliv jinde, pak by mohla být kariéra korektora pro vás jako stvořená.

Jestliže si myslíte, že si detailů nedokážete všímat, nezoufejte. Lidský mozek je tvárný, i tuto schopnost je tedy možné natrénovat. Bude to ale chtít velké soustředění, snahu a vůli. Ta by vám ale v odvětví jazykové úpravy textů rozhodně neměla chybět.

Schopnost soustředit se

Poslední odstavec nám vytvořil skvělý oslí můstek pro další nezbytnou schopnost. Abyste mohli pracovat jako korektor a dosáhnout na tomto poli značných úspěchů, budete se muset soustředit. A to často i několik hodin v kuse.

Korektura není jen o zběžném projití textu a upravení viditelných chyb. Potřebujete najít sebemenší chybičku, ať už jde o chybějící čárku nad písmenem nebo ve větě. Připravte se také na to, že tuto práci budete vykonávat dlouhodobě. Soustředění je tedy naprostou nezbytností.

Skvělá znalost gramatiky a pravopisu

Jakožto rodilý mluvčí českého jazyka byste měli mít pravopis zmáknutý. Přidejte k němu i gramatiku a vytvoříte si solidní základy pro práci v oblasti jazykové korektury. I tady naštěstí platí, že všechno se dá naučit. Pokud tedy nemáte dostatečné znalosti, nezoufejte a tvrdě studujte. Takto nabyté znalosti tak budete moct v budoucnu dobře zpeněžit.

Organizační schopnosti

Umět si zorganizovat práci je naprosto nezbytné. Budete tak produktivnější a efektivnější. Dobré je postupovat podle předem určeného plánu. Například nejprve opravit pravopis, poté gramatiku, následně mrknout na formátování a nakonec vše okomentovat. Každý má ale vlastní přístup. A ten nejlepší, který bude přesně sedět vašim potřebám, si postupem času určitě najdete.

Potřebuji k práci nějakou školu?

V podstatě u každé profese by se dalo říct, že školu nepotřebujete. Dnešní doba totiž nabízí celou řadu dalších možností, kde se schopnosti potřebné pro práci jazykového korektora můžete naučit. Patří mezi ně certifikace, online kurzy a semináře.

Škola v oboru literatury, žurnalistiky či lingvistiky vás ale vyšvihne o pořádný kus napřed před ostatní kandidáty. Jako absolvent takovýchto škol byste totiž měli vědět, jak správně nakládat s gramatikou a pravopisem. Často se naučíte psát i poutavé články, čímž se vaše hodnota na trhu práce výrazně zvýší.

Obecně by se ale dalo říct, že nejdůležitější je praxe. Procvičujte si svoje schopnosti s pomocí online kurzů či užitečných knih. Nabídněte se, že budete pracovat jako korektor zdarma. V průběhu času tak získáte dostatečné znalosti a zkušenosti, které budete moct zpeněžit.

Jak získat práci jako korektor?

Jak získat práci jako korektor?

Cest existuje hned několik. Pro studenty a začátečníky je nejjednodušší začít tím, že nabídnete svoje služby na internetu. Existuje pro to několik specializovaných inzertních stránek. V Česku je populární především Webtrh. Zahraniční zákazníky pak můžete najít například na Upwork nebo Fiverr.

Pokud se práce na vlastní pěst bojíte, můžete zkusit i zaměstnání. Připravte se ale na to, že na takovéto pozice je poměrně velký přetlak. Budete-li schopní přinést na stůl i jiné schopnosti než jazykovou korekturu, pak svoje šance na úspěšně zvládnutý pohovor zvýšíte.

Ze všeho nejdůležitější ale je umět se prodat. Vybudujte si síť spokojených zákazníků, dobré reference a odkazy na projekty, na kterých jste pracovali. Jakmile se vám to podaří, mělo by pro vás být poměrně lehké najít v tomto oboru uplatnění.